Polcon 2013 - Warszawa

Autor: k3nsei Data: 15.07.2013 12:50 Źródło: Polcon

Polcon jest corocznym, ogólnopolskim zlotem miłośników szeroko pojętej fantastyki, hobby związanego z rozwojem wyobraźni, kreatywności oraz poszerzaniem wiedzy i horyzontów. Zlot taki, powszechnie nazywany konwentem, ma formę ogromnej, interdyscyplinarnej konferencji kulturalnej, ze sporym dodatkiem atrakcji integracyjnych, rozmaitych gier hobbystycznych i towarzyskich oraz innych rozrywek i mediów związanych z wyobraźnią, jakie oferuje popkultura.

Brzmi poważnie i nudno? Możemy zapewnić, że Polcon jest tak samo przyjemną i rozwijającą formą spędzenia kilku dni, jak poważne sprawia wrażenie.

To szczególne święto wyobraźni odbywa się co roku w innym mieście i co roku organizowane jest przez inną grupę fanów. W Warszawie odbywa się po raz czwarty (poprzednio w 2007 roku).  Organizatorem tegorocznej edycji jest Stowarzyszenie Avangarda we współpracy z Samorządem Studentów Politechniki Warszawskiej, Studenckim Kołem Astronautycznym PW i innymi naukowymi kołami wydziałowymi Politechniki, Klubem Gier Planszowych Agresor i organizatorami Festiwalu Gier Planszowych "Kocioł" oraz Narodowym Centrum Kultury.

Podczas Polconu jego uczestnicy mają okazję wybrać laureatów Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, a więc oddać głos na opowiadania i powieści fantastyczne polskich autorów wydane w ostatnim roku, wyłonione wcześniej drogą ogólnopolskich nominacji. W sobotę 31 sierpnia odbywa się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom głosowania. Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest od 1985 roku – to jedno z wyróżnień literackich o najdłuższej tradycji w naszym kraju. Opiekę nad Nagrodą sprawują w całości czytelnicy.


Dla kogo?

Dla Ciebie. Wszak z jakiegoś powodu czytasz ten tekst.

Jeśli nasze wydarzenie już wzbudziło Twoją ciekawość, niezależnie od jej powodu, to zapewniamy, że możesz śmiało nas odwiedzić. Zadbamy o mile spędzony czas i dostatek ciekawych wspomnień, nowych znajomych oraz  informacje, które być może inaczej by do Ciebie nie dotarły.

Może lubisz filmy o superbohaterach lub kino z mnóstwem efektów specjalnych (zdecydowana większość takich produkcji to kino fantastyczne)? Może od czasu do czasu zdarza Ci się przeczytać książkę zawierającą fantastyczne elementy i taka lektura sprawia Ci przyjemność? Może czytasz komiksy, interesują Cię programy popularnonaukowe, lubisz japońską animację, a wreszcie zwyczajnie lubisz spędzać czas ze znajomymi w ciekawy sposób albo chcesz poznawać nowych, interesujących ludzi? Może po prostu chciałbyś fajnie spędzić czas z rodziną lub zapewnić sporo zabawy dzieciom? A może od lat jeździsz na konwenty, nie ruszasz się nigdzie bez zestawu kości do RPG, kupujesz każdą nową powieść fantastyczną albo pamiętasz każdy odcinek Naruto? Polcon jest organizowany przez nas, ludzi kochających swoje bardzo szeroko zakreślone zainteresowania, właśnie dla Ciebie. Naszym zdaniem każdy może zostać fanem – a przynajmniej dobrze się bawić, próbując.


Święto wyobraźni?

Dokładnie tak. Wyobraźnia to nie tylko bujanie w obłokach. Wyobraźnia to narzędzie poznawcze, punkt wyjściowy dla wszelkiej kreatywności i operowania abstraktami. Wyobraźnia to umiejętność planowania, posługiwania się liczbami, opracowywania strategii, tworzenia nowych koncepcji i rozwiązań. Deficyt wyobraźni to hamulec dla rozwoju kultury, rozwoju wewnętrznego i postępu. Naszym celem jest dbanie o wyobraźnię. Jak cel ten zrealizuje Polcon 2013?


Konwent konwentów

Polcon 2013 to zbiór mniejszych imprez, ulokowanych blisko siebie w różnych budynkach Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej. Wśród imprez tych można wyróżnić:

– Główną część programową:  spotkania z pisarzami, gośćmi honorowymi i zagranicznymi, prelekcje, warsztaty.
 Kocioł: cały sześciopiętrowy budynek poświęcony grom hobbystycznym, towarzyskim, planszowym i fabularnym, z obszernym blokiem rodzinnym zawierającym atrakcje dla dzieci.
 Dni Nauki i Targi Popkultury: prelekcje popularnonaukowe i park naukowy dla każdego oraz przestrzeń targowa z pełnym asortymentem fantastycznych produktów – od kostek, przez książki i gry, po stroje i pościel.
 Blok kultury japońskiej i elektronicznej rozrywki: cały osobny budynek poświęcony grom komputerowym, konsolom, a przede wszystkim kulturze Japonii, mandze i anime.
 Gala Nagrody im. Janusza A. Zajdla: podkreślamy ją jako istotną składową całości. Gala odbędzie się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Oprócz wręczenia nagrody literackiej odbędzie się wtedy również rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w innych znaczących konkursach Polconu.

Polcon 2013 w Warszawie będzie dużym przedsięwzięciem, podczas którego atrakcje odbywające się zazwyczaj jako pojedyncze nitki programowe zyskają dla siebie całe odrębne budynki, stając się swoistymi minikonwentami: minikonwentem literacko-erpegowym, minikonwentem planszówkowo-rodzinnym, minikonwentem naukowym oraz minikonwentem mangi i anime. Zadbamy na dużą skalę o każdego.

Koszt

Warunkiem uczestnictwa w Polconie 2013 jest uiszczenie składki akredytacyjnej przeznaczanej na pokrycie kosztów związanych z organizacją konwentu: kosztów zaproszenia gości zagranicznych, ubezpieczeń, poligrafii, zaplecza, najmu budynków etc.

Wyłącznie akredytacje pełne i wspierające uprawniają do oddania głosu na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla!

Akredytacje można opłacać na samym konwencie ("u drzwi") lub do 20.08 w przedpłacie przelewem na konto. Jak dokonywać przedpłat – zob. niżej "PRZEDPŁATY".

 

AKREDYTACJA W PRZEDPŁACIE

Akredytacja pełna (czterodniowa) indywidualna
      22.05 – 22.06:   50 zł
      23.06 – 31.07:   60 zł
      01.08 – 20.08:   70 zł

Akredytacja pełna grupowa (min. 10 osób)

      do 22.06:   40 zł / os.

      Akredytacja ta od 23.06 dostępna jest jedynie dla osób tworzących program (zob. niżej "Twórcy programu") i gżdaczy.

Akredytacja jednodniowa
     czwartek 29.08:   20 zł 
     piątek 30.08:   30 zł
     sobota 31.08:   30 zł
     niedziela 01.09:   20 zł

Akredytacja wspierająca
     tylko do 31.07:   20 zł

 

AKREDYTACJA "U DRZWI"

Akredytacja pełna (czterodniowa):   70 zł
Akredytacja jednodniowa:
     czwartek 29.08:   20 zł 
     piątek 30.08:   30 zł
     sobota 31.08:   30 zł
     niedziela 01.09:   20 zł
     specjalna (tylko Kocioł):   20 zł
     specjalna rodzinna (tylko Kocioł):   10 zł

Dla dzieci do lat 12 wstęp bezpłatny! UWAGA: Dzieci takie mogą przebywać na terenie konwentu jedynie pod opieką rodzica lub osoby pełnoletniej wskazanej w pozwoleniu na uczestnictwo.

 

Czas i miejsce

Tegoroczny Polcon odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 1 września, w budynkach Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej w samym centrum Warszawy, 300 metrów od stacji metra Politechnika, niecały kilometr od Dworca Warszawa Centralna. W pobliżu przebiegają również trasy kilkunastu linii tramwajowych i autobusowych (szczegóły dojazdu poniżej). 
Gala Nagrody im. Janusza A. Zajdla odbędzie się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, która znajduje się tuż obok Dworca Centralnego.

Oficjalnym pubem konwentowym będzie klub REMONT

POLITECHNIKA WARSZAWSKA

Politechnika Warszawska jest najstarszą i drugą pod względem liczby studentów uczelnią techniczną w Polsce. Powstała jako Instytut Politechniczny w 1898 roku, a obecnie kształci ponad 35 tysięcy studentów. Kampus uczelni co roku gości wiele prestiżowych wydarzeń kulturalnych i społecznych. W tym roku do tego grona dołączył również Polcon.

 

blog comments powered by Disqus